درس خوندن واقعا سخته

درس خوندن کار  سختیه ، اما چرا؟

1 – نمی‌دونیم چطوری درس بخونیم
هر درس بسته نوع محتوایی که داره ، شیوه مطالعه مخصوص به خودش رو داره ولی دانش آموزان انظار دارند که همه درس ها رو به یک شکل مطالعه کنند

2 – انتظار نتیجه خوب بدون صرف وقت
انسان همیشه راحت طلب بوده و هست . در مورد درس خوندن هم همینه ، بدون صرف وقت و با کمترین تلاش انتظار داریم که موفقیت های چشم گیری داشته باشیم .
بیشتر دانش آموزان بعد از حضور در کلاس درس ، فکر می‌کنند که درس رو یاد گرفتن و همین کافیه ؛ در صورتی که شرکت در کلاس درس فقط مرحله اول یادگیریه و مطالعه و تمرین مکمل مراحل آموزشه .
مراحل موزش به سه بخش کلی تقسیم میشه : 1) آموزش 2) تمرین و تکرار 3 ) رفع اشکال
بدون گذر از این سه مرحله ، یادگیری کامل نمیشه و نتیجه مستقیمش در آزمون ها با فراموشی و یا عدم تسلط برای پاسخ به پرسش ها ظاهر میشه .

3 – نمی‌دونیم چرا داریم درس می خونیم
فقط گفته شده که باید درس بخونی تا موفق بشی ، اما چطور و کی و کجا می تونیم با درس خوندن موفق بشیم ؟ این ها پرسش های بی جوابی هستند که مدام ذهن ما رو اشغال کرده و اجازه نمیده روی درس متمرکز شیم . گاهی پاسخ به این پرسش خیلی سخته ، مثل اینه که بخوای به یه بچه 3 ساله توضیح بدی که چرا بابت خرید اجناس از فروشگاه باید پول بدی و یا اینکه پول چی هست و چه ارزشی داره .
واقعیت اینه که هیچ کس برای ساعات زیاد مطالعه ای که شما داشتید به شما پول نمیده .
4 – کاری سخت تر از درس خوندن رو تجربه نکردیم

عموماً دانش آموزان تا سن 18 سالگی به دنبال کار و شغلی نرفته اند و نمی دانند که کار کردن و کسب درآمد چه سختی هایی داره . گاهی تصور می‌کنند که داشتن شغل ، به مراتب آسان‌تر از درس خواندن است . بیشتر دانش آموزان ، حتی در کارهای خانه هم هیچ مشارکتی نمی‌کنند ، پس اساساً نمی‌دانند که سختی چیست .

5- کرونا و کلاس آنلاین
کرونا هم باعث تعطیلی مدارس شده و روند یادگیری عادی رو برای خیلی ها سخت کرده .
در کلاس واقعی بسته به محل نشستن در کلاس ، محدوده دید عریضی در مقابل ماست و گهگاه به قسمت های مختلف تخته ، کلاس ، همکلاسی‌ها و یا …  نگاه می‌کنیم و چشمان ما با این شیوه خستگی در می‌کند دقیقا مثل عظلات دیگر بدن ما که هر چند ساعت یک بار به آن کش و قوسی می‌دهیم تا خستگی و کوفتگی را از تن به در کنیم . اما در کلاس مجازی تمام تمرکز و نگاه ما محدود به صفحه نمایش مانیتور و یا گوشی موبایل است . مشکلات اینترنت و ضعف تصویر کلاس که به جای خود .
در حین کلاس هر از چند گاه ، به اطراف و عمق دید دورتر نیز نگاه کنیم تا خستگی چشم کمتر شود ؛ مثلا از پنجره اتاق به بیرون و منظر های اطراف نگاه کنیم .
بهتر است بعد هر جلسه کلاس مجازی ، حتماً  به مدت 10 الی 15 دقیقه چشمانمان را ببندیم و به چشم و ذهنمان استراحت بدیم
در طی روز زمان کمتری را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی صرف کنیم

6- بابت در خواندن ، به ما پول نمی‌دهند
درس خواندن فعالیتی است ک بابت آن در این لحظه هیچ چیزی به ما داده نمی‌شود ، حتی در بیشتر اوقات تشویقی هم در کار نیست پس چرا باید درس بخوانیم ؟

یک کارمند هم به مدت یک ماه کار می کند و لی در پایان هر روز به او حقوقی نمی‌دهد ، کارمند باید صبر کند تا پایان ماه ، به ازای تلاش یک ماه گذشته حقوقی دریافت کند . دوستان زیادی دارم که علاه بر داشتن سواد و استعداد فوق العاده در تدریس ، هیچ وقت به این شغل وارد نشده اند چون در ابتدا مجبور بودند علاوه بر حفظ شغل فعلی ، چندین ماه برای تدریس خود را آماده کنند بدون اینکه درآمدی داشته باشند .>از مهمترین دلایلی که انسان ها برای یادگیری تلاش نمی کنند این است که :

پولی بایت ساعات یادگیری و آموزش دریافت نمی‌کنند و حتی مجبورند بابت آموزش با کیفیت هزینه کنند .

فهرست