شبیه ساز آنلاین و تحت وب فِت (Phet)

شبیه ساز فت (PhET)

فِت (PhET) یکی از محبوب ترین شبیه سازهای رایگان است که شبیه سازهایی در زمینه های ریاضی، فیزیک ،شیمی و زیست شناسی دارد. دسترسی به آن رایگان و بدون نیاز به داشتن حساب کاربری است. کافی است در فهرست شببیه سازهای آن، شبیه ساز مورد نظر خود را پیدا کنید. پس از باز کردن شبیه ساز مورد نظر، نیازی به اتصال به اینترنت هم نیست و می توانید به صورت آفلان از شبیه ساز مورد نظر استفاه کنید.

عموم این شبیه سازها به صورت اینتر اَکتیو (تعامل گرا) هستند و کاربر می تواند بسیاری از پارامترها (مشخصه‌ها) را به دل‌خواهِ خود تغییر دهد. همچنین برای ایجاد جذابیت بیشتر در برخی از شبیه سازهای پایه، بازی‌هایی طراحی شده تا دانش‌آموزان مطالب علمی را به همراه بازی، بیاموزند.

درصورت نیاز می‌توانید شبیه ساز را دانلود کرده و همچنان به صورت آفلاین از آن استفاده نمایید. حتی می‌توانید این شبیه یاز را به عنوان افزونه (add ons) در نرم افزار پاورپوینت استفاده کنید.

شبیه‌ساز PhET به زبان های مختلف از جمله فارسی ترجمه شده است. این شبیه ساز توسط دانشگاه کلرادو راه اندازی شده و پیشتیبانی می‌شود. محتویات این شبیه ساز متن باز (Open Source) است؛ محتوای این سایت هر ساله، توسط موسسات آموزشی و دانشگاه های مختلف دنیا به روز می‌شود.

جِئو جِبرا (Geo Gebra)

جئو جبرا (Geo Gebra)

جِئو جِبرا برای دانشجویان رشته های ریاضی، علوم و مهندسی نامی بسیار آشناست، سالهاست که اساتید و محققان برای نمایش و انجام محاسبات ریاضی از این نرم افزار کمک می‌گیرند. خبر جالب اینحاست که جِئوجِبرا با راه اندازی نوعی شبکه اجتماعی و ارائه نرم افزارهای ساده و رایگان، محلی برای تعامل و ترویج علم به راه انداخته است.

نرم افزارهای رسم نمودار و محاسبه معادلات که به صورت رایگان ارائه شده است، در راستای آموزش راحت‌تر و جذاب کمک بسیار بزرگی به معلمان عزیز نموده است.

شبکه آموزشی تربیتی رُشد (Roshd)

وب سایت رشد

رُشد یکی از وب سایت هایی است که شبیه سازهایی را با فرمت فایل‌های فلش و گیف به طور پیش ساخته ارائه کرده است. این وب سایت توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي راه اندازی شده است.

از جمله خدمات این وب‌سایت ارائۀ ویدئوهای آموزشی است که توسط برخی معلمین و مؤلفان کتاب درسی تهیه شده است.

با حساب

با حساب

با حساب یک وب سایت ایرانی است که ابتدا به صورت ماشین حسابی آنلاین برای تبدیل واحدِ کمیت‌های فیزیکی ارائه شد. به مرور خدمات این سایت ارتقاء یافت و اکنون خدماتی نظیر محاسبات ریاضی، تبدیل تاریخ، نقشه و مکان و همچنین محاسبه bmi ارائه می‌دهد.

اَلگُدو (Algo doo)

اَلگُدو (Algo doo) یک شرکت ارائه دهندۀ خدماتِ شبیه سازی و طراحی های سه بعدی است.  Algodoo شبیه سازِ جذابی در زمینۀ فیزیک به صورت رایگان ارائه کرده است. در این شبیه ساز می‌توانید اجسام مختلف را بسازید، آنها را با طناب و تسمه و یا فنر به یکدیگر وصل کنید، چرخ‌دنده ها با یکدیگر ترکیب نمایید و … .

همچنین در نرم افزار Algodoo شتاب گرانش و چگالی اجسام قابل تغییراند.

Algodoo

کِروکودیل (Crocodile)

کروکودیل فیزیکس (Crocodile Physics) از جمله شبیه سازهای قدیمی در درس فیزیک است. به کمک این نرم افزار می توان مباحث مختلف فیزیک از جمله: حرکت، نیرو، فشار و … را شبیه سازی کرد

keyboard_arrow_up