تجربه و تفکر

پیشرفت و موفقیت در علم و فنّاوری و نوآوری­های امروز ما ، حاصل چیست ؟

پیشرفت های علمی امروز ، نتیجۀ تلاش دانشمندان زیادی از کشورهای مختلف جهان و کشورمان در زمان های طولانی است که با به­کارگیری تفکر ، تجربه و به کاربستن مهارت های یادگیری در برخورد با مسایل مختلف ، علوم را توسعه بخشیده اند .

علم چیست ؟

به تعاریف زیر دقت کنید :

 • علم شناخت ما از محیط اطراف است
 • علم روشی برای پاسخ دادن به سؤالات است
 • علم انجام دادن آزمایش است
 • علم افزایش توانایی و قدرت غلبه بر مشکلات است
 • علم پیش­بینی آینده است
 • علم ، راهی به سوی تکامل انسان است
 • علم ضد جهل و نادانی است

علم : مطالعۀ طبیعت و چراغ راه بشر برای دست یابی به پاسخ پرسش­های خود است.

برای حل مسایل علمی به روش دانشمندان باید از مهارت یادگیری علوم استفاده کرد .

مهارت های یادگیری در علوم :

همان­طور که خلبان یک هواپیمای غول­پیکر برای فرود هواپیما نیاز به کسب مهارت­های خاص دارد ، یک محقق و دانشمند نیز باید مهارت هایی را کسب کند تا به کمک این مهارت ها ، بتوانند قوانین و روابط موجود در طبیعت را دریابند و ارائه دهند . استفاده از مهارت های یادگیری ، فهم موضوعاتی را که می خواهیم یادبگیریم ، آسان و عملی می­کند. اغلب ما در تمام عمر ، به استفاده از مهارت ها نیاز داریم .

روش علمی

 1. پرسش

در نخستین مرحله پرسش باید به صورت مشخص و واضح تعریف شود

 • مشاهده

مشاهدۀ علمی : در این مرحله که از مهمترین بخش های روش علمی است ، با استفاده از حواس پنج گانه و ابزار موجود ، باید تلاش کرد تا پدیده ها را خوب تر و با جرئیات بهتر احساس کرد

 • جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات

جمع آوری اطلاعات و طبقه بندی اطلاعات : در این بخش اطلاعاتی که از مشاهدۀ شخص آزمایشگر به دست می آید ، همراه با اطلاعاتی که از تجربۀ دیگران در کتاب ها ، مقاله ها اینترنت و … وجود دارد در کنار هم مرتب می شوند . در یک کار علمی نباید حتماً هر کاری را از صفر شروع کرد ، شاید بتوان از نیمۀ راهی که دیگران پیموده اند شروع کرد و پیش رفت.

نیوتن : من بر شانۀ غولان ایستاده ام

 • پیشنهاد فرضیه

در این مرحله ، بر پایۀ اطلاعاتی که مرتب شده اند ، حدس و گمان هایی زده می شود تا برای پرسش اصلی ، پاسخی پیشنهاد شود

 • آزمایش فرضیه و مدل سازی

فرضیه باید آزموده شود و درستی یا نادرستی آن در تجربه و عمل اثبات شود . ، همچنین تکرار آزمایش ، خطهای آزمایش را کاهش می دهد . چون در انجام دوباره و چند بارۀ آزمایش ، خطاهای احتمالی بارقبل ممکن است رخ ندهد .

 • مدل سازی

برخی از پدیده ها چنان بزرگ هستند که برای آزمودن آنها نیاز به امکانات بسیار بزرگ و گران قیمت است ، شاید هم فرضیه ای که باید آزموده شود ، شرایطی دور از دسترس داشته باشد ، در اینجا باید مدلی کوچکتر از یا بزرگتر از پدیده و فرضیۀ واقعی را ساخت و آزمایش ها را روی آن نمونۀ کوچکتر (یا بزرگتر) از واقعیت انجام داد و نتیجه ها را در اندازۀ نمونه ها بررسی کرد .

بهترین راه مطالعه درستی یا نادرستی پیش­بینی­ها ، طراحی و انجام آزمایش و بررسی نتایج آن است.

مدل ، خلاصه ای از واقعیت است به بیان دیگر ، مدل ، نمادی از واقعیت است که مهمترین ویژگی­های دنیای واقعی را به صورتی ساده و کلّی بیان می­کند

 • اندازه گیری

دقت مشاهده تنها به معنی خوب دیدن نیست ، اندازه گیری دقیق و مقایسۀ عددی پدیده ها می تواند دقت مشاهده و دقت مقایسه ها و نتیجه گیری ها را  افزایش دهد .

 • ثبت و تفسیر داده ها

نتیجۀ عددی آزمایش ها و پدیده هایی که هنگام آزمودن فرضیه روی می دهد باید ثبت شوند تا بر اثر گذشت زمان فراموش نشوند و برای دیگرانی که ممکن است در آینده بخواهند کار علمی انجام دهند ، قابل استفاده باشد . همچنین امکان مقایسۀ نتیجۀ آزمایش ها وجود داشته باشد .

باید توجه داشت که در علوم تجربی ، یک پدیده را چندین بار آزمایش می کند تا از پیش آمدن خطاهای ناخواسته و بی دقتی ها جلوگیری کنند

 • نظریه سازی :

اگر نتیجۀ آزمایش های انجام شده ، درست بودن فرضیۀ نخست را نشان دهد ، فرضیه از نظر علمی محکم تر و قابل اطمینان تر می شود ، و می توان آن فرضیه را به عنوان یک نظریۀ علمی پذیرفت و به دیگران نیز اعلام کرد

 1. پاسخ :

نظریۀ علمی می تواند توجیه کنندۀ یک پدیدۀ طبیعی باشد . یعنی مسیر انجام یک پدیده را به خوبی تعریف کند . این توجیه و تعریف همان پاسخی است برای پرسش علمی به دنبال آن بودیم .

علم و کنجکاوی :

بررسی حلالیت مواد مختلف در آب

نمک – براده آهن – گوگرد – جوهر نمک – اتانول – نفت –

بهترین راه مطالعۀ درستی یا نادرستی پیش بینی ، طراحی و انجام دادن آزمایش و بررسی نتایج آن است .

سؤال کردن و تلاش برای یافتن جواب ، مهمرین فعالیت در یادگیری است .

علم و فنّاوری :

تبدیل علم به عمل ، فنّاوری نام دارد . به بیان دیگر ، استفاه و کاربرد و به کارگیری علم ، فنّاوری نامیده می­شود . مثلاً : شناخت الکتریسیته و امواج رادیویی ، قسمتی از علم است (علم فیزیک) ؛ اما به کمک همین علم ، رادیو ساخته شده است (فنّاوری)

.

آلودگی :

با پیشرفت فنّاوری و صنعتی شدن ، انسان­ها با وارد کردن مواد مختلف و گوناگون به هوا و آب موجب آلودگی آنها می­شوند ؛ مانند :

آلودگی آب دریاها

ازبین رفتن لایۀ اوزون

افزایش دمای کرۀ زمین و ذوب شدن یخ­های قطبی

باران اسیدی و آلودگی محیط زیست

کمبود مواد معدنی

نیاز امروز :

گرچه علوم تجربی را به چهارشاخۀ فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و زمین شناسی تقسیم کرده اند ، پژوهش ها نشان می دهد که موفقیت و پیشرفت سریع علم ، نتیجۀ فعالیت مشترک همۀ دانشمندان و متخصصان با یکدیگر است .

فیزیک : علم مطالعۀ حرکت ، نیرو ، انرژی و اثرات آنها بر محیط و اجسام و ماده است

شیمی : علم مطالعۀ مواد ، خواص ، ساختار و کاربردهای آن است

زیست شناسی : علم مطالعۀ موجودات زنده ساختار و کاربردهای آن است

زمین شناسی : علم مطالعۀ سیارۀ زمین و خصوصیات و ساختمان آن است

تولید سوخت هسته ای و استفاده از آن نمونه ای از تبدیل علم به فنّاوری است که دانشمندان همۀ شاخۀ های علوم تجربی و سایر رشته ها در آن سهیم اند .فهرست