از همان سال های اول ورود به دانشگاه، تدریسِ دروس ریاضی و فیزیک دبیرستان را به طور غیر رسمی و رایگان شروع کردم . در طی سال های تحصیل در رشته فیزیک همیشه به دنبال راهی بودم برای آموزش ساده تر و البته با کیفیت تر؛ روشی که بتوانم درس خواندن را جذاب کنم تا لذت های یادگیری بر سختی‌های تمرین و مطالعه پیشی بگیرند .
همیشه از آموزش بی کیفیت و کمبود امکانات آموزشی رنج بردم . به همین دلیل به دنبال تکنیک ها و ابزارهای با کیفیت آموزشی بوده و هستم.
در طی  17 سال تجربه در تدریس ، با  سلیقه های مختلفی در یادگیری مواجه بودم . این تجربیات به من نشان داد که شرایط یادگیری همه یکسان نیست و همیشه باید چندین راه و روش برای آموزش و یا حتی انجام محاسبات در ذهنم داشته باشد .
از بدترین اشتباهات معلمین و مدرسین ، این است که وقتی یکی از دانش آموزان موضوعی را نمی‌فهمد ، معلم همچنان جملات و توضیحات قبلی را دوباره و یا چند باره بدون هیچ تغییری،فقط تکرار می‌کند و تصور می‌کند که با تکرار مشکل یادگیری حل می‌شود.
متاسفانه باید بگم که تکرار، فقط و فقط باعث خستگی و فرسودگی ذهن می شود و دانش آموزان را از یادگیری منزجر می کند .

 

همیشه از ابزارهای به روز و باکیفیت در مراحل آموزش کمک گرفتم . نرم افزارها ، شبیه سازها و آزمایش های ریز و درشت .
 چندین سال به عنوان معلم آزمایشگاه تجربیات بسیار ارزشمندی در زمینه فیزیک و شیمی به دست آوردم . هرجا که به هر دلیل امکان اجرای آزمایشی را نداشتم ، به کمک فیلم ها و شبیه سازهای موجود ، آزمایش را به دانش آموزان نشان می‌دادم.حتی در آموزش های خصوصی نیز آموزش را همراه انجام آزمایش پیش بردم .
هیجانی که در چشمان دانش آموزان بعد از مشاهده یا تجربه یک آزمایش ، دیده می‌شوند قابل توصیف نیست . شور و شوقِ به یادگیری که بعد از فهم عمیق در دانش آموزان ایجاد می‌شود ، روند آموزش را چندین برابر سرعت می بخشد .
و دانش آموزانی که همیشه با علاقه و رغبت به کلاس می آیند …
و حالا آمده ام تا تجربیاتم را با دانش آموزان عزیز به اشتراک بگذارم. 
به امید روزی که آموزش رایگان و با کیفیت در دسترس همۀ دانش آموزان کشور ما نیز قرار بگیرد .
از شما درخواست می کنم برای ترویج علم و برقراری عدالت آموزشی ، محتویات این وب سایت را برای دیگران نیز ارسال کنید تا هر آنکس که علاقه به علم دانش دارد از آن بهره مند شود.

Phone  :  021- 44068810
mobile  :  0935-749 742 3
E-mail  : info[at]iphysic.ir
Whats app

Mohamad Mahdi Azizi

High School Physics Teacher

Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
توئیتر
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp