شبیه سازها از جمله مهمترین و جذاب ترین ابزار کمک آموزشی است . سعی می‌کنیم شما را با بهترین و کاربردی ترین نرم افزار و شبیه سازهای ریاضی و فیزیک آشنا کنیم .

شبیه ساز آنلاین و تحت وب فِت (Phet)

فت یکی از محبوب ترین شبیه سازهای رایگان است که ، شبیه سازهایی در زمینه های ریاضی فیزیک ،شیمی و زیست شناسی دارد . دسترسی به آن رایگان و بدون نیاز به داشتن حساب کاربری است . کافی است در فهرست شببیه ساز ها ، شبیه ساز مورد نظر خود را پیدا کنید و پس از باز کردن شبیه ساز مورد نظر ، دیگر نیازی به اتصال به اینترنت هم نیست و به می توانید به صورت آفلان از شبیه ساز مورد نظر استفاه کنید .
عموم این شبیه سازها به صورت اینتر اَکتیو (تعامل گرا) هستند و کاربر می تواند بسیاری از پارامترها (مشخصه) را بسته به ناز خود تغییر دهد . همچنین برای ایجاد جذابیت بیشتر در برخی از شبیه سازهای پایه ، بازی هایی طراحی کرده تا دانش‌آموزان مطالب علمی را به همراه بازی کردند ، بیاموزند .
درصورت نیاز می توانید شبیه ساز را دانلود کرده و همچنان به صورت آفلاین از آن استفاده نمایید . حتی می توانید این شبیه یاز را به عنوان افزونه (add ons) در نرم افزار پاورپوینت استفاده کنید .
شبیه سازهای Phet به زبان های مختلف از جمله فارسی ترجمه شده است . این شبیه ساز توسط دانشگاه کلرادو راه اندازی شده و پیشتیبانی می شود . محتویات این شبیه ساز متن باز (Open Source) است ؛ محتوای این سایت هر ساله ، توسط موسسات آموزشی و دانشگاه های مختلف دنیا به روز می شود .

جِئو جِبرا (Geo Gebra)

این نام برای دانشجویان رشته های ریاضی ، علوم و مهندسی نامی بسیار آشناست ، سالهاست که اساتید و محققان برای نمایش و انجام محاسبات ریاضی از این نرم افزار کمک می‌گیرند . خبر جالب اینحاست که جِئوجِبرا با راه اندازی نوعی شبکه اجتماعی و ارائه نرم افزارهای ساده و رایگان ، محلی برای تعامل و ترویج علم به راه انداخته است .
نرم افزارهای رسم نمودار و محاسبه معادلات که به صورت رایگان ارائه شده است ، در راستای آموزش راحت تر و جذاب کمک بسیار بزرگی به معلمان عزیز نموده است .

شبکه آموزشی تربیتی رُشد (Roshd)

سایت رشد یکی از وب سایت هایی که شبیه سازهایی را با فرمت فایل‌های فلش و گیف به طور پیش ساخته ارائه کرده است .
این وب سایت توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي راه اندازی شده است .

با حساب

یک وب سایت ایرانی است که ابتدا به صورت ماشین حسابی آنلاین برای تبدیل واحد کمیت های فیزیکی ارائه شد . به مرور خدمات این سایت ارتقاء یافت و اکنون خدماتی نظیر محاسبات ریاضی ، تبدیل تاریخ ، نقشه و مکان و همچنین محاسبه bmi ارائه می دهد .

فهرست